Ahilik aynı toplumda bulunan insanları kaynaştıran,yakınlaştıran ,dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgudur.

HAK İLE SABIR DİLEYİP BİZE GELEN BİZDENDİR.AKIL VE AHLAK İLE ÇALIŞIP BİZİ GEÇEN BİZDENDİR

Düsturuyla ticaret ahlakı,yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi ile günümüzde esnaf ve sanatkarlarımıza kılavuzluk eden ahi evran-ı veli’yi rahmet ve minnetle anıyoruz.

AHİLİK KARDEŞLİK VE DOĞRULUK DEMEKTİR.

Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde ,temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan,iyi ahlakın ,doğruluğu,kardeşliği,yardımseverliği kısacası bütün meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir.

AHİLİK TÜRK TARİHİNİN SON BİN YILININ KÜLTÜRÜDÜR.

Ahilik aynı toplumda bulunan insanları kaynaştıran ,yakınlaştıran ,dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgudur. Bu noktada ahilik kültürünü,bu değerleri özümsememiz,yaşamamız ve yaşatmamız gereklidir.

En büyük sermayemiz olan birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesi,çıraklık,kalfalık,ustalık aşamalarından geçen evlatlarımızın ,ahilik ilkeleri doğrultusunda yetiştirilmesi,asırları aşan birikimlerden oluşan iş ahlakının benliğimizde oluşması,ülkemizin geleceği açısından da büyük önem arz etmektedir.

Bugün ve her zaman medeniyetimize ışık tutmuş,insan odaklı ahilik sistemini yaşamak ve yaşatmak için azimle çalışmamız gerektiği açıktır.

Ahiliğe esas olan birlik,beraberlik ve kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini temenni etmekteyiz.