Branda Nedir?

Branda kelimesi Türkçe’de “asker yatağı, hamak” anlamına gelir.

İtalyanca branda “asker yatağı, hamak” sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca brandire “kılıç çekmek, açmak” fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Branda kelimesi tarihte bilinen ilk kez “hamak” Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) eserinde yer almıştır.Branda kelimesi Türkçe’de “Gemilerde tayfa ve erlerin yattığı dikdörtgen biçiminde, astarlanmış bezden yapılan, halatlarla bir yere tutturulan asılı yatak.” anlamına gelir.

Branda kelimesi Türkçe’de “Ambar kapaklarının veya filikaların üzerine örtülen, muşamba benzeri, su geçirmez, kalın bez, branda bezi.” anlamına gelir.Günümüze kadar Brandalar hayatımızın çeşitli alanlarında kullanılmıştır.Ve kullanım alanlarına göre çeşitlilik kazanmıştır. Belli Başlı Branda çeşitleri:

Mumlu Branda nedir?

Dokuma kumaş üzerine mum kaplaması ile yapılan branda türüdür. Bunun yapılmasının amacı brandanın su geçirmemesini sağlamaktır. Yapılacak işlemler sonrasında mumlu branda suya, yağmura karşı koruyucudur.

Beton yorganı nedir?

İnşaat sektöründe ısı izolasyonunu sağlamak amacıyla kullanılan bir malzemedir. Kötü kava koşullarında beton kurutma işlevini gören malzeme, duvar yapımı sürerken çabuk kuruması gereken yerlerde kullanılmaktadır. Yorganların alt taraflarında kalan bölgelerin ısıtılarak kurutulmasını sağlayan malzeme yaz-kış kullanıma uygundur. Kış mevsiminde donma yaparak çatlayan duvarları koruma altına alan beton yorganı, yazın hızlı kuruyarak çatlama yapabilen beton yapıların korunmasına yönelik olarak kullanılmaktadır.

Beton yorganı inşaat yorganı olarak da adlandırılmakta ve geniş bir uygulama alanına sahip bulunmaktadır. İnşaatlarda yeni dökülen betonların istenilen sürede kurutulmasına yardımcı olan malzeme oldukça uygun fiyatlarla temin edilebilmektedir. Dengeli kuruma sağlayarak betonun istenilen kıvamda kurumasını sağlayan beton yorganı, inşaat sektöründe yapım kalitesini yükselten yardımcı malzemeler arasında yer almaktadır.

Beton yorganları çift kat branda ve arasında izolasyon sağlayıcı madde olmak üzere 3 katmanlı bir malzemedir. Farklı kullanım alanlarına göre değişken malzemelerle üretilen beton yorganları,

  • Şilte beton yorganı,
  • Elyaf beton yorganı,
  • Sünger beton yorganı,
  • Termofleks izolasyon beton yorganı,
  • Cam yünü beton yorganı şeklinde çeşitlere sahiptir.

Beton kurtarıcısı olarak nitelendirilen malzeme her türlü şantiye ve inşaat alanında kullanılabilecek özelliktedir. Dengeli kurutmanın yanında çatlakların önlenmesi amacıyla da sıkça kullanılan ürün farklı ebatlarda kullanıma sunulmaktadır.

Gemi ve Yat Brandası  nedir?

Gemi ve yat çadırı ihtiyaca göre hazırlanmakta olan oldukça özel bir uygulama yöntemidir. Yatınızın üst kısmının tıpkı otomobil çadırı gibi bir sistemle örtülmesi, içerisine su ve toz girmesinin önüne geçilmesi engellerken, Gemilerinizin zeminini de su geçirmeyen sağlam bir branda ile kaplayabilirsiniz.Karaya çekilen yatınızın   etrafında inşa edilen iskeletin branda ile kapatılarak yatınızın tamamen dış etkenlerden muhafaza edilmesi üzerine kuruludur.

Tır brandası; tırların dorse kısımlarına brandanın çeşitli yöntemlerle uygulanmış halidir. Şehirlerarası ya da yurtdışı taşıma yapılan ürünlerin Dorse içerisinde güvenilir zararsız bir şekilde taşınması için tır brandası büyük önem arz etmektedir.
Tır brandası uygulamasının birçok çeşidi mevcuttur;
* Tulum giydirme; dorsenin tavan ve yan kısımlarının komple kapatma yöntemidir. Açılır kapanır sistem değildir.
*Yanlar kayar tavan sabit; dorsenin yan sağ ve sol kısımları raylı sistem ile kayar yapılmaktadır tavan bölmesi sabit kalmakta açılmamaktadır.
*Yanlar kayar tavan kayar; bu yöntemde de yan sağ ve sol kısımlar yine raylı sistem ile açılıp kapanmaktadır aynı zamanda tavanda aynı yöntem ile açılır kapanır olmaktadır.

Şeffaf Branda Kış Bahçesi nedir?

Fermuarlı, cırt cırtlı, Şeffaf Kış Bahçesi Demir Aksamı İle tamamen kullanışlı hale gelmiştir.Uygun Fiyat anlayışı Avrupa mika branda kumaşlı ürünler kullanılır.

Şeffaf Branda Kış Bahçesi şeffaf yaptırarak bahçe ve teraslarınızın ister işyerlerinizin ister cafenizin bahçesini yılın sadece belli ayında değil 12 ay boyunca aralıksız kullanabilme keyfini yaşaya bilirsiniz

Üst kısımları sabit olarak üretilen bu sistemin kenar kısımları fermuarlı olup istendiğinde kolaylıkla toplanabilmektedir. Kış bahçenin Kenar kısımları kapattığınızda mekanınızı kışın yağmurdan ve soğuktan koruyabilir, klima ve ısıtıcılarla ortam sıcaklığını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Şeffaf Kaplama Kış Bahçeleri yağmura dayanıklı bahçe ve balkon kılıf, minder, tente ve diğer aksesuarlar. balkonlarda, bahçe ve teras katlarda, Cafe, Restaurant ve işyerlerinde kullanılmaktadır.

Şeffaf branda nedir?

Yüzeyi sayesinde her mevsim kullanılabilen saydam kapama özelliği olan çadır sistemidir. Hızlı kurulum ve taşıma özelliği vardır.

Branda kullanıldığı alanlarda, ısı ve nem yalıtımı sağlar, kullanılan alanları dış etkenlerden korur. Bu nedenle maliyet azaltıcı etkisi de vardır. Ortamı toz, yağmur ve sudan koruduğu gibi saydam olması nedeni ile içeriyi ve dışarıyı gösteren bir duvar özelliğindedir.

Saman brandası nedir ?

Saman, baklagiller veya buğdaygillerin kurutulmuş halidir, hayvan yemi olarak kullanılır.

Branda ise, su ve ışık geçirmez kumaştan üretilerek, koruduğu madde veya alanı su ve güneş ışığı gibi dış etkenlere karşı koruyan malzemelerin genel adıdır.

Saman brandası tanımlardan da anlaşılacağı üzere samanların, her türlü dış etkenden etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmesini sağlayacak koruyucu malzemedir.

Saman brandası neden kullanılır.

Samanın kalitesini belirleyen içeriğindeki tohum ve yapraktır. Çiftçiler tohumlar tam oluşmadan,  yapraklar çok olduğunda otları kesmeye başlarlar. Kesilen bu otlar yerde bırakılarak içindeki nemin çoğunun buharlaştırılması sağlanır. Ancak bu otların makinalarla kolay toplanıp balyalanabilmesi için yaprakların tamamen kurumasına izin verilmez.

Saman, hava durumuna çok duyarlıdır. Kuraklık olursa, tohum ve yapraklar etkilenerek zayıf olur; hava çok nemli olursa, saman henüz balyalanmadan çürüyebilir ya da balyalandıktan sonra çürüyüp küflenebilir. Bunun sonucu olarak samanlarda hayvanları hasta edebilecek bazı toksinler oluşabilir. Samanın ıslanmayacağı ya da aşırı güneşe maruz kalmayacağı bir şekilde depolanması gerekir.

Saman balyaları çiftçiler, üreticiler ve saman ticareti yapanlar için oldukça önemli gelir kaynağı; hayvanlar için de besin kaynağı olduğundan muhafazası son derece önemlidir.

Gerek henüz satışa sunulacak samanların muhafazası, gerek satışa sunmak veya kullanmak için bir süre muhafazası gereken durumlarda saklama şekilleri önemli olduğundan saman brandası oldukça kullanışlı bir branda türüdür.

Raylı Kapı Brandası nedir?

Son zamanlarda pek çok fabrika ve iş yerlerinin tercihi olan kapı brandalar, kalitesi, dayanıklılığı ve kolay kurulumu ile rahatlık sağlıyor. Su geçirmez kumaştan olan, güneşe ve soğuğa karşı koruyan, hızlı kapalı alanlar yaratmaya yarayan raylı kapı brandaları, kurulumundaki kolaylıkla da pek çok işletmenin tercih sebebi olmaya devam ediyor. Özellikle fabrika içerisinde farklı alanları birbirinden ayırmak için kullanılan raylı kapı brandası, aynı zamanda çıkış ya da ürün kabul alanlarında da kullanım kolaylığı sağlıyor.

Oto Branda nedir?

Araba Çadırı & Araba Şemsiyesi. Brandalar, dayanıklı malzemeden üretilen yapıları ile korumasını istediğiniz ürünleri ve mekânları dış etkenlerden korumaya yarayan malzemelerdir. Kullanım alanı çok geniş olan bu ürünler, günlük hayatınızı kolaylaştıran, olası dış etkinlerden koruyarak güven sağlayan ürünler olmuştur.

Naylon Branda nedir?

Naylon branda çok amaçlı olarak kullanılan bir malzemedir. Bir yerin üstünün boya, toz olmaması için kullanılabileceği gibi seracılık faaliyetlerine kadar çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Naylon brandalar farklı uzunlukta ve farklı kalınlıklarda üretilmektedir.

Şeffaf Branda  nedir?

Şeffaf branda kullanımı ise daha çok insan yaşam alanlarına odaklı olup iç ve dış görüş açısını oluşturmaya yönelik bir sistemdir. Kullanılan malzeme genel olarak muşamba bezleri, su geçirmez sert naylon, kalın veya ince bez ya da kumaş gibi branda malzemelerinden oluşmaktadır.

Membran Branda nedir?

Membran branda nedir diye merak edenler için; polimerden oluşan plastikler ile su geçirmez ve yapışkan bir malzeme olan “bitüm”ün birlikte kullanılması şeklinde düzenlenerek, taşıyıcı aparatlarla desteklenen genellikle sudan korunma amaçlı kullanılan yalıtım amaçlı brandalara membran branda denir.

İthal Brandalar nedir?

İthal brandalar ise  polietilen kumaştan üretilmektedir. Daha çok güneş ve ışığa karşı koruma sağlaması özelliğiyle bilinen ithal brandalar aslında soğuk kış şartlarına karşıda oldukça dayanıklıdır. Tüm açık alanları süratli bir şekilde korunaklı hale getirmesi sebebiyle son derece pratik ve düşük maliyetli bir üründür.

İskele Branda nedir?

Genellikle inşaatlarda dış faktörlerden (iklim olayları) gibi korunma amacıyla kullanılan branda çeşitlerindendir. Aynı zamanda inşaatın olumsuz etkilerine karşın çevreyi muhafaza eden bir sistemdir.

Fındık Brandası nedir?

Fındık toplarken ağaçların altına serilen örtü çeşidine fındık brandası denmektedir. Bu örtünün genişliği ve dayanıklılığı fındık toplarken oldukça işe yaramaktadır. Genelde küçük köylerde ya da kasabalarda kullanılan bu branda çeşidi fındık üreticilerinin vazgeçilmez parçası olmaktadır.

Fermuarlı Branda Nedir?

Genelde Branda sektör alanlarında kullanılmaktadır. Bazen müstakil ev ve yazlık evlerde de tercih edilmektedir. Fermuarlı olması kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Kesinlikle iklim şartlarına karşı çok dayanıklı olmaktadır. Şeffaf görüntüsü mekana hoş bir hava katmaktadır. Fermuarlı sistemi sayesinde hem açılıp hem de kapanabilmektedir.

Delikli Branda nedir?

Mesh baskılar genellikle cephe kaplamalarda kullanılan üründür. Vinil brandaların delikli haline denilmektedir. Orijinal adı ise Mesh baskı olarak bilinmektedir. Mesh branda baskılar delikli olmasından dolayı büyük ebat cephe kaplamalarında rüzgara karşı daha dayanıklı olur.

1100 Denye Branda Nedir?

Genel olarak Tırların kasalarının kapatılmasında kullanılan kumaş % 100 polyester bez ayağı dokuma üzerine PVC kaplama yapılarak üretilir. Kullanım yerleri : Tente, Kamyon kamyonet kapama, Kış bahçesi , Konfeksiyon Torbası, Balkon kenarı vb… gibi alanlarda kullanılır.  İnanılmaz derecede dayanıklı bir branda çeşididir.

Sektörümüzün kullanmış olduğu diğer bir ürün gamı olarak  Branda da zamanla yeni teknolojilerle ürün olarak kendini geliştirerek ticari pazarda yerini almıştır.